Kleszcze zaczynają być aktywne już na przełomie lutego i marca, ale najwyższą aktywność wykazują od wiosny do wczesnej jesieni.

Kleszcze kryją się na krzewach i w trawach. Występują w miejscach wilgotnych.

Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne lecz może przynieść przykre skutki. Jeśli pajęczak jest nosicielem bakterii bądź wirusów chorobotwórczych ukąszenie jest groźne dla zdrowia.

Najbardziej znanym zakażeniem jest borelioza. Występuje u niewielu kleszczy, natomiast zakażenie może prowadzić do poważnych powikłań. Choroba ta może rozwijać się miesiącami lub latami, dlatego ważna jest obserwacja prawdopodobnych objawów po ugryzieniu kleszcza. Nieleczona borelioza może powodować wiele neurologicznych skutków, jak również chorób stawów czy serca.

Pierwszym objawem wystąpienia zakażenia jest pojawiający się wokół ugryzienia rumień, któremu towarzyszyć może gorączka, ból głowy czy zmęczenie. Rumień najczęściej pojawia się po kilku dniach.

Ważne jest by jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry. W każdej aptece dostępne są zestawy do samodzielnego usuwania kleszcza. Jeżeli w trakcie usuwania pozostanie w skórze duży fragment ciała należy postępować jak napisano w ulotce zakupionych zestawów.

Nie należy: rozgniatać, wykręcać, wyciskać, przypalać czy wyciągać igłą kleszcza.

Jeżeli po usunięciu kleszcza wystąpiło zaczerwienienie, obrzęk, bądź nudności i wysoka gorączka, należy udać się po poradę do lekarza.

Categories:

Tags:

Comments are closed