Z dniem 1 listopada 2023 roku więcej kobiet będzie mogło skorzystać z programu profilaktyki raka piersi. Kobiety w wieku od 45 do 74 lat będą mogły wykonać mammografię za darmo.
Rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworową występującą u kobiet. Nowotwór ten stanowi około 23% wszystkich zachorowań na raka i jest przyczyną blisko 14% zgonów.
Od 1 stycznia 2024r. program profilaktyki raka piersi będzie dotyczył także kobiet po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi. Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia leczenie trastuzumabem derukstekanem będzie od 1 listopada 2023 roku refundowane w ramach programu B.9.FM.
Leczenie to będzie stosowane u pacjentek otrzymujących leczenie drugiej, trzeciej lub czwartej linii z powodu nieoperacyjnego bądź zaawansowanego HER2-dodatniego raka, po otrzymaniu co najmniej jednej linii leczenia anty-HER2. Od 1 listopada 2023 roku leczenie raka piersi olaparybem będzie refundowane także w następujących obszarach:
• pooperacyjnego leczenia wczesnego raka piersi o stopniu wysokiego ryzyka, HER2-ujemnego, z mutacjami germinalnymi genu BRCA1/2,
• zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi HER2-ujemny z mutacją germinalną genu BRCA1/2,
• zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego nowotworu piersi z mutacjami germinalnymi w genie BRCA1/2.
W dniach od 18 września do 31 października 2023r. wprowadzony zostanie Program Wczesnego Dostępu, którego zadaniem będzie przyspieszenie leczenia trastuzumabem derukstekanem u chorych na HER2-dodatniego raka piersi z przerzutami.
Do programu mogą przystąpić pacjentki, które spełnią kryteria kwalifikacyjne do programu B.9.FM – w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia tego nowotworu, który stosowany jest w nieoperacyjnym lub zaawansowanym HER2-dodatnim raku piersi.
Comments are closed